Artykuł sponsorowany

Jakie zabiegi obejmuje chirurgia stomatologiczna?

Jakie zabiegi obejmuje chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz zapobieganiem problemów związanych z jamą ustną, zębami, dziąsłami i kośćmi szczęk. W Polsce coraz więcej osób korzysta z usług chirurga stomatologa, aby poprawić swój uśmiech oraz zdrowie jamy ustnej. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zabiegi chirurgii stomatologicznej oraz ich znaczenie dla pacjentów.

Jakie rodzaje zabiegów są wykonywane przez chirurgów stomatologów?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zabiegów w chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zębów, czyli usunięcie zęba z jego łożyska w kości. Zabieg ten może być konieczny w przypadku poważnych próchnic, złamań zęba, nieprawidłowego zgryzu czy też w celu przygotowania do leczenia ortodontycznego. Ekstrakcja może być wykonywana pod miejscowym znieczuleniu lub ogólnym, w zależności od stanu pacjenta i stopnia skomplikowania zabiegu.

Leczenie kanałowe to inwazyjny zabieg mający na celu usunięcie chorej miazgi z wnętrza korzenia zęba i wypełnienie go specjalnym materiałem. Jest to często konieczne w przypadku zaawansowanej próchnicy, która dotarła do miazgi zęba, a także w sytuacjach, gdy ząb uległ uszkodzeniu na skutek urazu. Leczenie kanałowe może być przeprowadzone przez dentystę ogólnego lub specjalistę endodontę. Nie jest więc konieczne stosowanie chirurgii stomatologicznej. Co istotne, to bardzo często wykonywany zabieg zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Chirurgia periodontologiczna obejmuje zabiegi mające na celu leczenie chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł czy choroba przyzębia. W ramach tej dziedziny stomatologii przeprowadza się między innymi zabiegi oczyszczania kieszonek dziąsłowych, regeneracji tkanek przyzębia czy też przeszczepów dziąseł. Celem tych procedur jest zatrzymanie procesu niszczenia przyzębia i utrzymanie zdrowia jamy ustnej.

Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które utraciły jeden lub więcej zębów. Implanty są śrubami wykonanymi z biokompatybilnego materiału, takiego jak tytan, które są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy w miejscu brakującego zęba. Po zrośnięciu się implantu z kością, na jego powierzchnię montuje się koronę protetyczną, która imituje naturalny ząb. Implantologia pozwala na odbudowę funkcji żucia oraz estetyki uśmiechu, a także zapobiega zanikowi kości szczęki.

Chirurgia szczękowo-twarzowa to dziedzina chirurgii stomatologicznej zajmująca się leczeniem wad zgryzu, urazów twarzy oraz nowotworów jamy ustnej i okolic. W ramach tej specjalizacji przeprowadza się między innymi zabiegi ortognatyczne, które polegają na korekcji pozycji kości szczęk, a także rekonstrukcje twarzy po urazach czy usunięciu guzów. Chirurgia szczękowo-twarzowa wymaga współpracy chirurga stomatologa z innymi specjalistami, takimi jak ortodonta czy protetyk. To trudne zabiegi, które wymagają nie lada doświadczenia, wiedzy, ale i ostrożności oraz precyzji.

Podsumowując, chirurgia stomatologiczna to szeroka dziedzina medycyny, która oferuje różnorodne zabiegi mające na celu poprawę zdrowia jamy ustnej oraz estetyki uśmiechu. Od ekstrakcji zębów, przez leczenie kanałowe, po zaawansowane procedury implantologiczne i chirurgię szczękowo-twarzową. Każdy pacjent może znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla swoich problemów stomatologicznych. Warto pamiętać, że regularne wizyty u dentysty oraz dbanie o higienę jamy ustnej są kluczowe dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł.